Mária Treben je celosvetovo uznávaná Rakúska bylinkárka narodená v Československu.  Vydala množstvo knižných publikácií o liečivých rastlinách a a ich účinkoch, ktoré sú do dnes veľmi vyhľadávane.

Vydala množstvo receptov na rôzne zdraviu prospešné bylinné zmesi, tinktúry alebo liečivé maste.  Ale asi najviac sú spojované s Máriou Treben švédske kvapky, ktorých neuveriteľné liečivé schopnosti sama popísala v jednej zo svojich kníh.  Autorom Švédskych kvapiek je Švédsky doktor Samst, ktorý sa dožil neuveriteľného veku 104 rokov. Čo je zaujímavé, nezomrel na chorobu alebo starobu, ale pri páde zo svojho koňa. Mária Treben tento pôvodný recept vylepšila a upravila podľa svojich poznatkov.

SPÔSOBY POUŽITIA

Vnútorne

Profilakticky (preventívne) sa užíva podľa údajov v Starom rukopise vždy ráno a večer jedna čajová lyžička zriedených kvapiek. Pri nevoľnosti každého druhu tri čajové lyžičky. Pri zhubných (rakovinových) chorobách 2 až 3 polievkové lyžice denne nasledujúcim spôsobom: 1 polievková lyžica sa zriedi 1/8 litra bylinného čaju, rozdelí sa napoly, jedna časť sa vypije pol hodiny pred jedlom a druhá pol hodiny po jedle.

Obklady

Podľa veľkosti ošetrovaného miesta sa vezme menší alebo väčší kus vaty, navlhčí sa Švédskym horkým a priloží na postihnuté miesto, ktoré vopred natrieme bravčovou alebo nechtíkovou masťou. Na to priložíme igelit, aby sa nezašpinila bielizeň. Iba potom ovinieme šatkou alebo obväzom. Obklad necháme pôsobiť podľa druhu choroby dve až štyri hodiny. Ak to pacient znáša, môžeme ho ponechať aj na noc. Keď obklad odstránime, pokožku napudrujeme. Ak sa napriek tomu citlivým osobám pokožka podráždi, treba obklady nechať pôsobiť kratší čas, alebo ich prikladať s prestávkami. Alergickým osobám nedáme na choré miesto igelit, len ho obviažme šatkou. V žiadnom prípade nesmieme zabudnúť pokožku namastiť. Ak sa predsa urobia svrbiace vyrážky, treba použiť nechtíkovú masť.

Menu